|
НАШИТЕ НОВИНИ |
Grand Mall изпраща една успешна година и посреща Новата 2018 с големи планове
2017-12-19
|
|
Дългогодишното партньорство с марките Zara, Massimo Dutti и Oysho продължава с подписването на нов дългосрочен договор.
Най-големият търговски център във Варна обогатява своя бизнес профил с офис сграда по стандартите на международен клас А+ и с бизнес хотел.
19.12.2017
Най-големият търговски център във Варна - Grand Mall - завършва една подчертано успешна година. 2017 г. затвърди неговия статут на лидер сред извънстоличните молове в България. „Ние изпращаме една силна година – споделя директорът на комплекса Иво Генов. – Продължихме да развиваме в подходящата посока извънредно качествения микс от брандове, създадохме най-голямата зона за хранене и обогатихме мащабните търговски акции. Вярваме, че нарастващото доверие на нашите посетители е свързано и с разнообразната програма от забавления, с която приобщаваме към стойностни културни прояви публики от различни поколения. Нашият търговски център се наложи като Модна дестинация Номер 1 край морето и това стана благодарение на непрекъснатото развиване на отношенията ни с наемателите – представители на световни и български марки.“
Успешната връзка на търговския център с неговите ключови наематели продължава. Grand Mall затвърди позицията си на стратегически партньор на Inditex Group за Варна. Първата половина на 2018 г. ще донесе пълна трансформация на част от магазините на групата, която представя тези марки, които заемат над 4 500 кв. м. площ. През февруари Massimo Dutti и Oysho ще посрещнат своите клиенти в нови по-големи магазини с обновен модерен интериор. Zara планира същото за началото на летния сезон. Периодът на отдаване под наем на тези три бранда е продължен с нов дългосрочен договор.
Още един ключов наемател на търговския център – LC Waikiki, ще представи най-новата си концепция на магазин през 2018 година. Следвайки целта да бъде един от трите най-успешни оператори в областта на търговията на дребно с облекла и аксесоари в Европа до 2023 г., брандът ще приветства клиентите си с напълно обновена визия и атрактивна модна колекция за цялото семейство през май 2018 г. Новата концепция за магазин на марката ще се разгърне на площ от над 1 500 кв. м. Партньорските отношения на Grand Mall с модната компания са продължени за следващите 10 години.
За радост на многобройните потребители, които предпочитат Grand Mall, знакови модни марки, присъстващи в комплекса, разшириха и модернизираха своите магазини през изтеклата година. С напълно обновени концепции през тази година посрещнаха клиентите си повече от 15 магазина, заемащи над 5 000 кв. м площ, като Technomarket, DM, Douglas, Beauty Zone, Bio Fresh, Nike, KVL - Time Out - Lee Cooper, Pause Jeans & Negative, Pepina, Bul Bel, Top Shop, Roxyma Dream, Vivacom.
Отвориха врати за посетители редица нови магазини с обща търговска площ 6 000 кв. м, сред които са супермаркетът Bul Mag и представените за пръв път във Варна Orsay, BSB и MOA, Центърът за Халотерапия, ресторантът Makalali, заведенията за бързо хранене Tessto, So Fresh и Le Chef, както и Libra Gallery, представящи Miele.
В самия край на годината в предпразничните дни беше открито заведението за бързо хранене Uno Street Food. В началото на 2018 г. ще отвори врати и ресторант Massa Asia &Orient, който среща култури от няколко континента. Интериорният дизайн и изпълнението са дело на специалистите от Martineli, те отделят характерни за всяка кулинарна традиция зони, сред които и автентична зона за хранене на земята. Гонгове и разделителни решетки са знаците на азиатската култура, а пищна цветна тераса пренася посетителите в Мароко и Магреба. Кулинарното пътешествие ще бъде водено от шеф готвач Мартин Крумов.
През 2018 г. Grand Mall навлиза във втората фаза на реализация на мащабния проект – изграждането на Grand Towers. С неговата реализация Grand Mall & Towers ще стане най-мащабният бизнес комплекс във Варна и по Черноморието.
|
Найджъл Кенеди с грандиозен концерт във Варна - билетите са в продажба
2017-10-17
|
|
10 години след първия си гастрол в Морската столица, с който разби представите на варненската публика за класически концерт, най-продаваният цигулар на всички времена идва отново във Варна, научи Moreto.net. На 10 март 2018 г., от 19.00 ч., в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта провокативният цигулар новатор идва със свой бенд и с програма, която ще хвърли мостове между предкласиката, джаза и неговите собствени композиции.
Концертът ще откриe ХV Европейски музикален фестивал Варна
Вече са в продажба билетите за концерта - от касата на Двореца на културата и спорта, от мрежата на Eventim в цялата страна - бензиностанции OMV, магазинитe Office 1 Superstore, Техонополис, книжарници Orange, Български пощи, както и онлайн в сайта eventim.bg.
Найджъл Кенеди продължава да бъде на върха на своята изключителна световна кариера. Започнал като откритие на великия Йехуди Менухин, вдъхновен от иконата Стефан Грапели и неистово отдаден на своята цигулка, той влиза в историята на съвременната интерпретация на класическата музика със своя неподчинавящ се на традиционните догми стил на сценично присъствие. Кенеди не крие пристрастията си, не цензурира изказа и облеклото си, не се съобразява с правилата на аристократичия бон тон.
Кенеди се радва на любовта не само на публиката по цял свят, която го посреща винаги като суперзвезда, но е и носител на многобройни престижни музикални награди, сред които наградите BRIT, ECHO и редица номинации за Grammy. Негови албуми с музика от Барока до наши дни стават платинени и златни, а най-новият му албум „My World“ вече оглавява чартовете за класическа музика в Обединеното кралство. |
Музикалното „Варненско лято“ 2017 се пренася на открито в Археологическия музей
2017-08-04
|
|
В Английския двор на музея най-дълголетният български фестивал ще разчупи класическите рамки с три концерта от през август: Мирослава Кацарова с джаз трио и Варненския камерен оркестър на 10.08., Константин Костов трио на 11.08. и хор „Космически гласове“ на 12.08. Първият концерт е на Мирослава Кацарова, която сподели очакванията си за фестивалната сцена.
Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2017 навлиза през август в своя най-отворен към различните музикални стилове и жанрове модул. Под мотото „На границата с класиката“ от 10 до 12 август класическите рамки на фестивала се разчупват с музикални проекти от артистичните зони на джаз, фолклор и етно музиката. Този модул на най-дълголетния български фестивал има особена звучност в годината, когато Варна е Европейска младежка столица и със сигурност ще заинтригува младата публика в морския град.
Мирослава Кацарова Три концерта в Археологическия музей ще изкушат почитателите на кросоувъра - проектът „Time After Time” с Мирослава Кацарова, джаз трио и Варненския камерен оркестър, Константин Костов трио с импровизации върху класически и български теми, и хор „Космически гласове“ с диригент Ваня Монева. Първият концерт е на Мирослава Кацарова с джаз триото Мирослав Турийски – пиано, Младен Димитров - перкусии и Веселин Веселинов-Еко - бас, с Варненския камерен оркестър с диригент Ганчо Ганчев.
Почитателите на певицата ценят нейния характерен елегантно-лежерен начин на общуване с публиката - с въвеждащи думи към всяка песен, с истории и много лично отношение.
Дни преди концерта тя вече гледа с очакване към фестивалната сцена: „Чакам с нетърпение концерта във Варна – признава Мирослава Кацарова пред организаторите на фестивала. – Защото голяма част от песните ще се представят за първи път в тази формация - с камерен оркестър с джаз трио и солист Мартин Ташев – тромпет и флюгелхорн, под диригентството на Ганчо Ганчев. „Time After Time” е един проект, който за първи път направих в Пловдив през декември, но сега, за втората си среща с публиката, той ще е обогатен, ще звучи по-различно, дори и поради факта, че оркестърът е по-многоброен, оркестрациите са обновени от Мирослав Турийски. Събрала съм песни, които са лично мои любими, те разказват нашите истории, не само своите собствени, които се съдържат в текста и навярно принадлежат на самите разказвачи. Това са и нашите лични истории - на музикантите и на публиката.“
Проектът взема името на знакова песен на Синди Лоупър от 80-те, в него ще открием и още запомнени дълго след тяхното време песни като „Shape Of My Heart“ на Стинг и „Cucurrucucú paloma“ – мексиканската емблема на 50-те с жива препратка към лентата „Говори с нея“ на Алмодовар. Още една много любима песен на Мира Кацарова ще чуем във Варна - „Aguas do Marco“ на Антонио Карлос Жобим, позната на музикантите като парчето с най-дълъг текст. „Текстът й е просто колаж от думи, но всъщост е една истинска еманация на самия живот, нищо че на пръв поглед няма логика. Всяка дума в него е като история. Ще изпея и още една песен от моя последен албум „Le Tango Solitaire“ – тя е по инструментална пиеса от филма „Пина“ на Вим Вендерс, но с разрешението на композитора я превърнахме в песен с текст на френски, който аз написах. Сега оркестрацията е нова. И разбира се, ще изпълня „My Cinema“ на Миро Турийски по мой текст на български език. За първи път ще я пея на живо и се надявам варненската публика да види в нея, че това е моето кино, това е моята история, с моите лични символи.“
Ценена за изтънчените си интерпретации на боса-нова, Мира Кацарова обещава да изпълни на фестивалната сцена и бразилски песни, а и няколко композиции без оркестъра, които ще бъдат изненадата на вечерта. Началото на концерта 10 август е от 21:00 в Английския двор на Археологическия музей.
|
Аристократичният дух на Виена – в два концерта на „Варненско лято“
2017-06-27
|
|
Камерна филхармония "Веберн" и Струнен квартет „Артис“ ще поведат фестивалната публика към музикалните традиции на културното сърце на Европа на 28 и 29 юни.
Международният музикален фестивал „Варненско лято“ представя в две поредни вечери впечатляващи музиканти от културното сърце на Европа – Виена. Виенската филхармония и Виенската Щатсопера са музикалните символи на града, а Университетът за музикално и сценично изкуство в австрийската столица още от 19. век създава поколения наред елитни изпълнители, които продължават кариерата си в оркестрите на тези големи културни институти, както и в други световни оркестри, където често са на позициите наконцертмайстори или водачи на групи.
Камерна филхармония Веберн – Виена На 28.06. в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център варненската публика ще има удоволствието да се срещне с най-новото поколение възпитаници на реномирания университет в гастрола на Камерна филхармония Веберн – Виена , нов камерен оркестър, създаден като постоянна форма за професионално развитие на младите музиканти в сътрудничество с Центъра за кариерно развитие към университета. Всички формации на университетския оркестър изграждат у младите артисти типичния за Виена изпълнителски стил и звук. За да бъдат приети в тях, студентите трябва вече да имат опит като оркестрови изпълнители и да притежават изключително добри технически умения. Студентите от Университета за музикални и сценични изкуства във Виена са имали шанса да работят с великите диригенти на нашето време - Рикардо Мути, Пиер Булез, Франц Велзер-Мьост, Сър Колин Дейвис, Клаудио Абадо, Мстислав Ростропович, Зубин Мета и други.
В програмата на концерта са класическите произведения на Моцарт - Увертюра "Дон Жуан", на Бетовен - Концерт за цигулка и оркестър ре мажор, оп. 61 и на Шуберт - Симфония №3, ре мажор.
Емануел Текнаворян Солист на концерта ще бъде Емануел Текнаворян – блестяща млада надежда, възпитаник на университета, чието име трябва да запомним, защото критиката вече вижда в него бъдеща звезда. "По отношение на виртуозност, интензивност, фразиране, колорит на тона и задълбочено музикално разбиране, Емануел Текнаворян притежава всичко." - пише за него Робърт Матю-Уокър в Musical Opinion. Международнопризнание младият цигулар получава след наградата за най-добро изпълнение на Концерта за цигулка от Ян Сибелиус и втора награда на конкурса "Ян Сибелиус" през 2015 г. Избран е да участва в цикъла Rising Stars на Европейската организация на концертните зали през сезон 2017/2018. По време на това турне той ще свири наредица престижни сцени в Европа. През 2018 г. Емануел Текнаворян ще участва в дейността на фондация "Орфей" и ще дебютира с оркестър Тонхале-Цюрих под диригентството на Михаел Зандерлинг. 22-годишният Текнаворян идва във Варна след като вече е концертирал във Виена Мюзикферайн, Виена Концертхаус, Бостънската симфонична зала и Музикалния център в Хелзинки и то в сезон, в който има ангажименти и с Виенския симфоничен оркестър, със Симфоничния оркестър на Франкфуртското радио, с Брукнер оркестър Линц, с Камерата Залцбург и Младежката филхармония на Богота. Младият австриец свири на цигулка на Антонио Страдивари - Кремона от 1698 г., предоставена му от Beare’s International Violin Society Лондон.
Владимир Кираджиев Диригент е Владимир Кираджиев, един от търсените оперни диригенти в Централна и Източна Европа. Той е завършил Държавната музикална академия в София със специалности оркестрово дирижиране, композиция и хорово дирижиране, специализирал е при проф. Курт Мазур във Ваймар и Лайпциг, проф. Франко Ферара в Сиена и проф. Карл Остерайхер във Виена. През 1984 г. става художествен директор на Операта в Сливен и постоянен гост-диригент на почти всички филхармонични оркестри в България. През 1990 г. се установява във Виена и става първи диригент, а по-късно и главен диригент на Vienna Residence Orchestra. В момента е постоянен гост-диригент в много оперни театри като Stadttheater Люцерн, Дойче Опер Берлин, Комише Опер Берлин, Берлин Метропол Театър, Латвийската национална опера в Рига, Българската национална опера вСофия, Татарската национална опера в Казан, Краковската опера. Дирижира симфонични оркестри в Австрия, Германия, Франция, Италия, Швейцария, България, Литва, Латвия, Русия, Полша, Мексико, Колумбия, Южна Корея, Китай и Япония. Работи съвместно със звезди като Анна Нетребко, Елина Гаранча, Матти Салминен, Марчело Алварес, Рафал Блехач, Рудолф Нуреев, Рене Коло, Гай Туврон, Шарон Кам и много други. От учебната 1994-1995 г. е доцент в Института по дирижиране към Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Струнен квартет „Артис“ Втората виенска фестивална вечер ще ни поднесе на 29.06. в Градската художествена галерия Струнен квартет „Артис“, признати майстори на австрийския късноромантичен и модерен репертоар: Петер Шумайер - цигулка, Йоханес Майсл - цигулка, Херберт Кефер - виола и Отмар Мюлер - виолончело. Запомнящият се състав се отличава със специално уважение към сценичното изпълнение – това е един от малкото квартети, в които изпълнителите (освен виолончелиста) свирят прави. Основан е през 1980 г. от студенти в Университета за музика във Виена под педагогическото ръководство на Хато Байерле и Алфред Щаар. Те печелят награди от конкурсите в Кеймбридж, Англия (1983), Евиан, Франция (1984) и Йелоу Спрингс, САЩ (1985). Усъвършенстват изпълнителското си майсторство при квартет LaSalle в Колежа по музика към Университета на Синсинати, САЩ (1984/85). Ансамбълът започва международната си кариера през 1985 г. Концертира в престижни зали и музикални центрове като Карнеги Хол в Ню Йорк, Кенеди център и Библиотеката на Конгреса във Вашингтон, Сантори Хол и Международен форум в Токио, Филхармонията и Концертхаус в Берлин, Концертгебау в Амстердам, Зала Плейел и Театър Шанз-Елизе в Париж, Санта Чечилия в Рим и Театро Колон в Буенос Айрес. Забележителен момент в творческия път на Квартета е поканата да изпълнят всички двадесет и три Моцартови квартета в поредица концерти в Токио в Сантори Хол и във Виена през 1991 – Годината на Моцарт. Пресата ентусиазирано отбелязва: „…това беше най-накрая концертът, който да те накара да се зарадваш, че 1991 е годината на Моцарт. Други изпълнители се опитват да подражават на Моцарт; тези четиримата са нещо истинско ... '' пише за „Артис“ Джейсън Джеймс в Asahi Evening News, Токио. А австрийската критика ги определя като „ ансамбъл от най-висока класа в лигата на международната камерна музика'' според Александър Арбайтер в Kurier, Виена. Членовете на Квартета преподават в университетите на Виена и Грац и водят майсторски класове на много места по света. Квартет „Артис“ участва на престижни международни фестивали като Залцбургски фестивал, Виенски фестивални седмици, Шлезвиг Холщайн, Берлински фестивални седмици, Бетовенов фестивал - Варшава, Равиния, Лудвигсбург, Локенхаус, Турку, Наантали, Гщаад, Прадес, Гранада, Дубровник, Борнмът, Хонг Конг, Париж, Кухмо, Колмар, „Шубертиада“, Wien Modern и Моцартова седмица в Залцбург. Имат съвместни концерти с артисти като Миша Майски, Кристоф Ешенбах, Филип Антремон, Петер Франкл, Борис Берман, Тил Фелнер, Томас Цеетмайер, Щефан Владар, Шарон Кам, Набуко Имаи, Лорънс Пауър, Юлиане Банзе, Илдико Раймонди, Джеръми Менухин, Ричард Щолцман. В творческата си биография квартет „Артис“ има 35 компактдиска и много международни награди, сред които Echo Klassik, Indie Award, Grand Prix International du Disque/Academie Charles Cros, Prix Caecilia, Diapason d’Or и Wiener Flötenuhr. Компактдискът с квартети на Егон Велес е удостоен с Midem Classical Award 2009 в Кан. На ММФ „Варненско лято“ квартетът ще се представи с творби на Хайдн – Квартет оп.76 N 4 „Изгревът”, Цемлински – Квартет N 4 и Брамс – Квартет оп.51 N 2 ла минор. Петер Шумайер свири на цигулка Philipp Keller от 1907, Йоханес Майсл - на цигулка A. Guarneri от 1690, Херберт Кефер – на виола J. B. Guadagnini от 1784, а Отмар Мюлер на виолончелото A. Amati от 1573, - инструменти от колекцията на Австрийската национална банка.
Началото на концертите е в 19:00. Билети – от Билетния център на Фестивалния и конгресен център и в интернет. |
Звездно откриване на Международния музикален фестивал “Варненско лято” 2017
2017-06-21
|
|
Звездно откриване на Международния музикален фестивал “Варненско лято” 2017
За тържествения концерт на 25 юни в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център пристигат големите български музиканти Минчо Минчев и Евгени Божанов заедно с госта Янг Чанг Чо. Диригент е маестро Емил Табаков, знаковата Рапсодия „Вардар“ ще изпълни оркестърът домакин на Варненската филхармония. Ще прозвучат Тройният концерт на Бетовен и Пет танца от Табаков, които ще имат своята българска премиера във Варна.
Огромно преживяване за меломаните обещава мащабния концерт, с който на 25 юни в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център се открива Международният музикален фестивал “Варненско лято” 2017. Първият и най-дългогодишен фестивал в България и тази година ще има очакваното от меломаните силно начало, което ще събере в една вечер класическа българска творба, знакова за музикалната култура на нашата страна, шедьовър от световното музикално наследство и произведение на най-новата българска симфонична музика.
Публиката ще се потопи в музика от най-висок клас в тази тържествена вечер, когато на сцената „ще свещенодействат“ големият цигулар Минчо Минчев, брилянтният пианист Евгени Божанов, виртуозният виолончелист Янг Чанг Чо и Варненската филхармония с диригент уважавания маестро Емил Табаков.
По традиция първо ще прозвучи музикалната емблема на „Варненско лято“ – симфоничната Рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров – един от основателите на Летните тържества, с които започва историята на първенеца сред българските фестивали и която десетилетия наред огласява форума за открит. След този своеобразен химн на фестивала ще чуем Тройния концерт на Бетовен - Концерт за пиано, цигулка и виолончело в до мажор, оп. 56, от Лудвиг ван Бетовен – прекрасна творба на великия германски композитор от началните години на 19. век, която дава възможност за блестящи солови изяви.
Специалното внимание, което ММФ „Варненско лято“ обръща през годините към най-новото в българската симфонична музика, ще даде възможност на родната публика да чуе за пръв път в неговата цялост симфоничния цикъл „Пет български танца”. Цикълът е създаден от маестро Емил Табаков през 2010 г. и досега е изпълняван в Гърция, Турция и Русия. Заедно с Осмата симфония на Табаков, Пет български танца са издадени от английската фирма „Toccata Classics” през миналата година като първи диск от цикличното издание „Симфониите на Емил Табаков”. Емил Табаков е автор на девет симфонии, концерти за оркестър, концерти за различни инструменти, Реквием по латински текст, камерни и солови проиведения. Повечето от тях са написани по поръчка на фестивали и известни изпълнители. Издадени са на CD за звукозаписни компании - Naxos, Gega, Balkanton, отличени са с национални награди и са често изпълнявани в България, Германия, Португалия, САЩ, Япония, Финландия, Франция, Австрия, Турция и др.
СОЛИСТИТЕ
проф. Минчо Минчев - цигулка
Самото присъствие на проф. Минчо Минчев обещава изключително преживяване за фестивалната публика. Неговото изкуство е оценявано със суперлативи в целия музикален свят, канен е за солист на RPO, LSO, BBC, London Mozart Players, St. Martin on the Fields, St. Goldsmith Orchеstra, Radio Suisse Romana, Московското радио и телевизия и др. Свирил е в Карнеги хол - Ню Йорк, Кенеди център - Вашингтон, Болшой театър и зала Чайковски - Москва, Фестивал хол и Роял Алберт Хол - Лондон, зала Херкулес – Мюнхен и др. Работил е с големи диригенти, между които сър Чарлз Гроувз, сър Невил Маринър, Ленард Слаткин, сър Александър Гибсън, сър Джон Елиът Гардинер и др. Правил е записи за DECCA, Балкантон, Капричио, Интеграл, Вест Дойче Радио (WDR), Радио София, Радио и Телевизия–Букурещ и Белград, Радио Женева и др. Водил е майсторски класове в Мексико, Куба, Турция, Гърция, Македония, Словакия, Япония, Южна Корея, Австралия и др. От 1990 г. е професор във Фолкванг Хохшуле в Есен – Германия. Журира престижни международни конкурси, между които Карл Флеш (Великобритания), Р. Липицер (Италия), Ифра Нийман (Германия), Бетовен (Чехия), Младежта музицира (Германия) и др. Носител е на наградата на Българското национално радио Музикант на годината 1993 и Награда за изключителен принос към българската култура за 2010. От 1993 г. е председател на Фондация Панчо Владигеров и председателстващ журито по цигулка на Международния конкурс за пианисти и цигулари Панчо Владигеров. Горещо отдаден на идеите на варненския фестивал, Минчо Минчев е артистичен директор на Международната лятна академия Варненско лято, в която отскоро организира и конкурса „Цигулките на проф. Минчев“ за млади таланти.
Евгени Божанов - пиано
Евгени Божанов е роден през 1984 г. в Русе. Дебютира пред публика прави на 12 години в родния си град с концерт за пиано на Моцарт. През 2001 г. продължава образованието си в Германия. Международната му кариера стартира след спечелването на няколко конкурса, сред които Святослав Рихтер в Москва, Куин Елизабет в Брюксел и Ван Клибърн във Форт Уърт, Тексас. Гастролира в Белгия, Япония, Абу Даби, в Musikverein във Виена, Sаntory Hall в Токио, Берлинска филхармония, Royal Festival Hall в Лондон и Tonhalle в Дюселдорф. Прави турнета с Немския симфоничен оркестър (Берлин) и с Националния оркестър на RAI, с Филхармоничния оркестър на Лондон и с Оркестъра на Maggio Musicale Fiorentino и Мюнхенския камерен оркестър. През този артистичен сезон той има рецитали в Мюнхен, Варшава, Лисабон, Палермо, Коимбра, Клавирния фестивал Di Brescia e Bergamo, както и концерти с Държавния оркестър на Атина на фестивала Flanders в Гент, с Камерния оркестър на Баварското радио, Филхармонията на Ливърпул, Симфоничния оркестър на Малмьо, Оркестър Тосканини в Парма, с окестър Haydn в Болцано и с Оркестъра на Академията Санта Чечилия в Рим. Предстоят му концерти в Royal Festival Hall с Филхармонията под диригентството на Ю. Валчуха и с Тонкюнстлер оркестър под диригентството на Ю. Садо. Планира концерти в Musikverein във Виена.
Янг-Чанг Чо - виолончело
Янг-Чанг Чо е роден в Сеул през 1958 г., дебютира пред публика на 12-годишна възраст като солист на Сеулската филхармония. Година по-късно продължава обучението си в Curtis Institute и в New England Conservatory, САЩ. Учи и в Европа под ръководството на Зигфрид Палм и Мстислав Ростропович. През периода 1981-1985 г. печели много награди на международни конкурси, между които Ростропович в Париж, Пабло Казалс в Будапеща, ARD в Мюнхен. Изнася рецитали, камерни концерти, има радио и TV участия, записи на CD и концерти като солист на именити оркестри като Националния симфоничен оркестър на Вашингтон под диригенството на М. Ростропович, NHK Symphony в Япония, Theatro Communale в Болоня, Софийската филхармония. Журира едни от най-престижните международни конкурси за виолончело, а от 1987 преподава във Folkwang Hochschule fur Music в Есен. |
Повече от 4000 фенове пяха с Брегович във Варна
2016-11-15
|
|
Разбиващият концерт на Горан Брегович и неговия Оркестър за сватби и погребения превърна Зала Конгресна на Двореца на културата и спорта в най-големия терен за купон в морския град
Грандиозен празник за феновете на Горан Брегович стана нощта на 14 ноември във Варна. Над 4000 поклонници на балканския микс от стилове, който Брегович наложи като световен стандарт, пяха, пиха и играха заедно със своя музикален идол.
Концертът на Брегович и неговия Оркестър за сватби и погребения превърна Зала Конгресна на Двореца на културата и спорта в най-големия терен за купон в морския град. Фенове бяха пристигнали от цяла Източна България, пред сцената имаше поне 700 души, млади и пълни с енергия за танц. Бирата се лееше, усмивките на слизаха от лицата, непознати се прегръщаха и пееха с цяло гърло тоталните хитове на Брега – Месечина, Калашников, Едерлези.
Великото изживяване продължава и сега в постовете във Фейсбук – социалната мрежа е пълна с любителски кадри и селфи спомени от голямата балканска нощ.
Организаторите на концерта от Loud Concerts и Елит Мюзик благодарят на феновете за споделения празник. За да се случи той, своята подкрепа дадоха Swiss-Belhotel Varna и Grand Mall, както и медийните партньори Радио Фокус и сайта Moreto.net.
Моменти от концерта можете да видите във Фейсбук: https://www.facebook.com/nina.lokmad/media_set?set=a.10211288319114832.1073741877.1565492483&type=3
За допълнителна информация:
Нина Локмаджиева office@niracom.com 0887 203 752 www.niracom.com |
МУЗИКАЛНОТО ЛЯТО ВЪВ ВАРНА ПРОДЪЛЖАВА И ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ, ИДВА ЛЕГЕНДАРНИЯТ ЖОРДИ САВАЛ
2016-09-02
|
|
Три барокови концерта със звезден акцент слагат финалната точка на юбилейния фестивал, който превърна сезона в морския град в празник на музиката. От 22 до 24 септември многонационален екип ще отведе ценителите в епохата на Ренесанса с оригинални инструменти и костюми. Едни от най-очарователните произведения на Албинони, Корели, Вивалди, Купрен, Бах ще прозвучат в Аулата на икономическия университет.
Международният музикален фестивал „Варненско лято 2016“, който тази година отбелязва своята 90-годишнина с изключително наситена програма, ще има своята поанта в края на септември. За пръв път в историята си най-дългогодишният български фестивал продължава толкова дълго – 100 дни. Достойният финал на този голям и вълнуващ музикален сезон ще сложи специалният модул, посветен на изкуството на Барока и Ренесанса. На концертния подиум ще излязат три изявени състава за старинна музика – Хелзинкското бароково трио, групата на легендарния Жорди Савал и знаменития „Кончерто де Кавалиери“.
Ансамбли за старинна музика гостуват на фестивала от десетилетия и винаги предизвикват изключителен интерес у публиката, защото представят по уникален, атрактивен и често театрализиран начин изкуството на отминали епохи с техния оригинален инструментариум. Всеки концерт е проникновено пътуване във времето, разкриващо неговия дух, нрави и емоции.
Концертите ще бъдат в новоразработеното фестивално пространство - Аулата на Икономическия университет – Варна, която варненските меломани вече приеха добре като зала за камерно музициране. Началният час на всички концерти е 19:00.
Любопитни подробности за програмата на концертите и за изпълнителите ще откриете в прикачения файл. |
НАД 1000 БЪДЕЩИ ДИГИТАЛНИ АРТИСТИ СЕ ВКЛЮЧИХА В УЪРКШОПОВЕТЕ НА ФЕСТИВАЛА FUTURO 2016
2016-08-23
|
|
Фестивал за дигитални изкуства FUTURO 2016
Във Варна завърши официалната част на фестивала за дигитални изкуства FUTURO 2016. В продължение на три дни млади хора, за които криейтивът е страст и начин на живот, се включиха в програмата на форума като участници и посетители в уъркшоповете и изложбите. 14 лектори и 33-ма участници във фестивалните изложби дойдоха в българския морски град от САЩ, Франция, Полша, Нидерландия, Дания, Великобритания, Сърбия, Хърватска и България.
Новите технологии и техники за 2D и 3D изграждане на персонажи от филми, игри и комикси бяха в центъра на уъркшопове. На изложбите особен интерес предизвикаха 3D пластиките. Преживяването беше много силно за посетителите на лекциите, които се почувстваха част от единна общност, говореща на езика на дигиталните медии.
Между 80 и 120 души присъстваха на всеки уъркшоп, а над 700 посетиха изложбите от фестивалната програма.
Живко Дончев, идейният баща на варненския фестивал за дигитално изкуство, обобщи със задоволство, че тази година интересът към събитието е нараснал изключително много – както сред младите хора от Варна, така и сред дигитални артисти от страната и чужбина. Той допълни, че фестивалът започва да се установява като културно събитие за Европа и хора от съседни страни идват във Варна, за да се срещнат със създателите на любимите си комикси, игри и филми.
Игор Албан-Шевалие, популярният Black Frog, един от най-опитните създатели на фентъзи и Sci - Fi персонажи, сподели, че преди да дойде у нас, е бил затрупан от работа в продължение на месеци. Фестивалът FUTURO му е дал възможност да си отдъхне и да обмени опит с колеги. В плановет му е да се забавлява край българския морски бряг поне до края на седмицата. Емоционалният мексиканец Алфонсо Де Ла Торе, който идва на фестиавала като преставител на САЩ, развълнуван сподели с организаторите горещото си желание да се върне в България отново за следващото издание на форума.
На закриването на фестивала специалния бронзов плакет – грифон на FUTURO, работа на скулптора Живко Дончев, получиха лекторите и участниците в изложбите: Майкъл Кус, Дарек Заброцки, Игор-Албан Шевалие, Алфонсо Де Ла Торе, Никола Маткович, Лео Хаслам, Иван Йованович, Димитър Марински, Цветомир Георгиев, Светлин Велинов, Николай Станев, Сабин Бойкинов, Мартин Пунчев, Сергей Пунчев, Александър Игнатов, Александър Скачков, Димитър Димитров, Димитър Иванов, Георги Лии, Григор Георгиев, Иван Беров, Мариан Христов, Павел Попов, Стефан Атанасов ,Светослав Петров, Тодор Христов, Ясен Стоилов, Дияна Нанева, Исмаил Инджеоглу, Калоян Василев, Димитър Кацаров, Русен Ненов, Марко Припич, както и Дора Дончева галерия „Буларт“. Един допълнителен плакет беше разигран и сред посетителите на събитията от фестивала, късметлията се оказа фен, разгледал откритата вчера изложба. Много други игри със спонсорски награди добавиха настроение към трите фестивални дни.
Николай Бинев, председател на Народно читалище „Просвета 1927”, сподели намеренията на организаторите FUTURO да се разшири и да стане традиционен празник за младите хора на Варна. Според него фактът, че Варна е атрактивна за чуждестранни дизайнери, показва потенциала за развитие в тази област, още повече, че догодина Варна ще бъде Европейска младежка столица.
Второто издание на FUTURO направи сериозна заявка за налагане на българския морски град като място за креативни срещи на дигиталните артисти от Европа и Америка. Тези дни гостите на фестивала си тръгват с пожелания да се срещнат отново във Варна в следващите издания.
Фестивалът Futuro 2016 се организира от Народно читалище „Просвета 1927” - Варна с финансовата подкрепа на фонд „Култура“ на Община Варна и с подкрепата на галерия Буларт, хотел Капитол, арт галерия Аспарухово, Adcom, CG Zen, Punchev.com, Bulgarian Design Group, Център за обучение Просвета - Варна, студио 2 Create, Largo Restaurant & Bar, Cubo, в. Черно море и агенция NIRA Communications. |
КОМПЮТЪРНИ МАГЬОСНИЦИ ИДВАТ ВЪВ ВАРНА
2016-08-12
|
|
КОМПЮТЪРНИ МАГЬОСНИЦИ, СЪЗДАТЕЛИ НА ХИТОВИ ИГРИ И КОМИКСИ, ИДВАТ ВЪВ ВАРНА
Второто издание на фестивала за дигитално изкуство FUTURO 2016 води в българския морски град световни звезди на 3D и 2D компютърната графика от 20 до 22.08.
Изложби и уъркшопове ще имат професионалисти от екипите на Warner Brothers, Twentieth century fox, Universal и гейм студиата Ubisoft, CD Project и EA Games.
12.08.2016
Futuro , фестивалът за дигитално изкуство, който взриви общността на гейм маниаците и посветените в 3D графиката с първото си издание миналата година, сега отново се готви да превърне Варна в летен сборен пункт за посветените.
От 20 до 22.08. на локации в центъра на Варна и в квартал Аспарухово ще представят свои изложби и ще водят уъркшопове професионалисти в областта на дигиталното графично творчество, които стоят зад най-големите хитове в киното, гейминга и комикса.
Българските фенове ще посрещнат компютърни магьосници, работили за Warner Brothers, Twentieth century fox, Universal и едни от най-големите гейм студиа: Ubisoft, CD Project и EA Games.
Сред водещите имена е Алфонсо Де Ла Торе, дизайнер от Лос Анджелис, който е работил по визиите на образите в блокбастърите AVATAR (Аватар) и X-Men First Class (Х-мен: Първа вълна).
Българският художник Светлин Велинов, популярен автор в областта на фентъзи и дигитал арт, също ще се включи във второто издение на Futuro, за радост на варненските си съграждани. Светлин работи за Wizards of the Coast, по настолната игра Magic The Gathering.
Още над 20 създатели на фентъзи и научно-фантастични светове и герои със световна слава ще пристигнат във Варна за форума, който обещава да се превърне в празник за всички фенове на гейминга и визуалните изкуства.
Пресконференцията на фестивала Futuro 2016 ще бъде на 20.08., събота, от 12:00 в Конферентната зала на интерхотел Черно море.
Фестивалът Futuro 2016 се организира от Народно Читалище „Просвета 1927” - Варна с финансовата подкрепа на фонд „Култура“ на Община Варна и с подкрепата на галерия Буларт, хотел Капитол, арт галерия Аспарухово, Adcom, CG Zen, Punchev.com, Bulgarian Design Group, Център за обучение Просвета - Варна, студио 2 Create, Largo Restaurant & Bar, Cubo, в. Черно море и агенция NIRA Communications.
Нина Локмаджиева |
27-ЯТ МЕЖДУНАРОДЕН БАЛЕТЕН КОНКУРС ВАРНА 2016 ОБЯВИ СВОИТЕ ПРИЗЬОРИ
2016-07-28
|
|
Аманда Гомеш от Бразилия и Пол Марк от Франция със златни медали от Варна 2016.
На 29 и 30 юли в Летния театър са Гала концертите на лауреатите на Балетната Олимпиада.
Завършиха състезателната програма на ХХVІI Международeн балетен конкурс Варна 2016. На пресконференция днес в интерхотел „Черно море“ международното жури с председател проф. Владимир Василиев, Русия, обяви лауретите на конкурса. Утре вечер публиката ще ги види за пръв път като лауреати в Гала концерта на сцената на легендарния Летен театър, който започва в 20:30.
На пресконференцията Димитър Димитров, председател на управителния съвет на Фондация „Международен балетен конкурс – Варна”, посочи: „За мен е удоволствие да споделим с вас впечатленията си на организатори от един силен и вълнуващ конкурс, на какъвто се радвахме в концертните вечер в Летния театър. За да стане това възможно, ние, организаторите от фондация “Международен балетен конкурс Варна”, получихме сърцата подкрепа от нашите съорганизатори от Община Варна. Имахме подкрепата и Министерството на културата на Република България, а нашите патрони в лицето на вицепрезидента на Република България г-жа Маргарита Попова и генералния директор на UNESCO г-жа Ирина Бокова допринесоха за имиджа на конкурса. Решаваща подкрепа ние получихме от спонсорите на конкурса. Благодарим им сърдечно! Основен партньор вече по традиция е Societe Generalе Експресбанк. Те са основен наш партньор вече над 10 години и ние вярваме, че заедно успяваме да допринесем за развитието на имиджа на България и популярността на балетното изкус! тво по света. Вярвам, че завършващото 27-о издание на конкурса продължи поставената от основателите на конкурса линия на високи критерии и че на гала вечерта ние ще видим току-що родените нови звезди на световния балет. Нека се обърнем с благодарност към нашите спонсори, които допринесоха за случването на конкурса: Ютекс Холдинг, Балетна школа Маша Илиева, Вивджио, БМФ – Порт Бургас, Хюве Фарма, Фондация „Америка за България”, Албена АД, Автомотор Корпорация Ситроен.
Проф. Владимир Василиев, председател на журито, се обърна към участниците с думите: „Цялото жури ви поздравява от сърце, скъпи наши лауреат, вие представлявате най-добрите ни надежди днес и давате път на следващите след вас, те ще бъдат задължени да бъдат добри поне колкото вас. Този път мнението на всички, които сме били преди на конкурса, е че този конкурс е много, много по-силен и по-конкурентен от предишния. Затова разбирате колко ни беше тежко. Огромно количество заблежетелни танцьори са тук и от тях ние трябва да изберем най-добрите. Когато започваме живота си и в гардероба ни виси само един костюм, ние нямаме проблем, обличаме най-добрия си единствен костюм и излизаме, а с годините костюмите стават много и все по-трудно избираш кой да облечеш. На нас не ни беше леко да стигнем до решението. Но с чест издържахме това изпитание, за което благодаря на всички членове на журито.“
Зам.-председателят на журито Елдар Алиев коментнира тенденциите в развитието на балета: „В известен период тенденцията беше с акцент върху техниката, сега артистичността излиза на преден план, но като комбинация от артистизъм и техника. Балетът е изкуство, което се развива с всяка една година.“
Сара-Нора Кръстева, зам.-председател на журито, посочи: „Няма нищо лошо в това да се съвместяват различни стилове, защото трябва да вземаме най-доброто от всичко, без обаче да забравяме корените си и да правим безвкусни смесици.“
Членът на управителния съвет на Фондация „Международен балетен конкурс – Варна”Илия Раев огласи наградите на тазгодишното издание.
"Голямата награда на град Варна” - не се присъжда.
Отличените със звание "Лауреат на ХХVІI Международен балетен конкурс - Варна 2016” са:
В група “А” – старша възраст - при жените първа награда - 3000 евро, златен медал и диплом се присъжда на Аманда Гомеш /Amanda Gomes/, Бразилия.
Две втори награди – 2000 евро, сребърен медал, диплом и при жените се присъждат на Джой Анабел Уомак /Joy Annabelle Womack/, САЩ и Саека Шираи /Saeka Shirai/, Канада.
Три трети награди - 1500 евро, бронзов медал и диплом получават Йонаджае Чо /Yeonjae Cho/ – Корея, Асами Накашима /Asami Nakashima/ – Япония и Елена Свинко/Elena Svinko/ - България.
При мъжете първа награда мъже – 3000 евро, златен медал и диплом се присъжда на Пол Марк /Paul Marque/, Франция.
Две втори награди – 2000 евро, сребърен медал и диплом получават Хорхе Хавиер Лопез Барани / Jorge Javier Lopez Barani – Куба и Юе Ши /Yue Shi/ - Канада.
Две са и третите награди – 1500 евро, бронзов медал и диплом – за Сунуо Лий /Sunwoo Lee/– Корея и Юя Омаки /Yuya Omaki/- Япония.
В група “Б” – младша възраст
"Специално отличие Варна 2014“ - диплом и медал и лауретско звание не се присъжда.
При девойките отличие I степен – 2000 евро, диплом и медалсе присъжда на Лу Яа Шпихтиг / Lou Yaa Spichtig/, Швейцария.
Отличие II степен - 1500 евро, диплом и медал получава Рина Канехара /Rina Kanehara/, Япония.
Отличие III степен –1000 евро, диплом и медал получаа Коеун Лий /Goheun Lee /, Корея.
При юношите отличие І степен – 2000 евро, диплом и медал получава за Уилям Джаксън Бекъм /William Jackson Beckham/, САЩ.
Две отличия II степен - 1500 евро, диплом и медал получават Джун Масуда /Jun Masuda/, Япония и Сеу Ким /Seu Kim/, Корея.
Отличие III степен – диплом и медал не се присъжда.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ НАГРАДИ
Специална награда "Емил Димитров" - за млади дарования се присъжда на:
Лу Яа Шпихтиг /Lou Yaa Spichtig/, Швейцария
Една награда за артистично присъствие на сцената на ЛЕТЕН ТЕАТЪР ВАРНА се присъжда на:
Даниеле Коста /Daniele Francesco Costa/, Италия
Две награди по 1 000 евро всяка за участие в цял спектакъл в централна роля на Софийска национална опера и балет през сезон 2016/2017 се присъждат на:
Аманда Гомеш /Amanda Gomes/, Бразилия
Юе Ши /Yue Shi/, Канада
Две награди за участие в цял спектакъл в централна роля на Държавна опера и балет - Варна. Участието ще се състои до 18 месеца след връчването на наградата. Наградите се присъждат на:
Дмитри Дячков /Dmitry Dyachkov/, Русия
Елена Свинко /Elena Svinko/, България
Награда от Фонд „Нина Кираджиева“, на стойност 200 щатски долара, за артистичност на български участник, получил най-висока оценка на ІІІ тур: не се присъжда
Две награди от „Силвия Ко“ - Япония по 1 000 щатски долара за перспективни млади танцьори от група „Б“ Младша възраст, участвали на ІІІ тур, се присъждат една за девойка: Лу Яа Шпихтиг / Lou Yaa Spichtig/, Швейцария и една за юноша: Уилям Джаксън Бекам /William Jackson Beckham/, САЩ.
ПООЩРЕНИЯ
ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ на участници в ІІІ тур:
- поощрения за постижение на балетна двойка от група „А“- Старша възраст, всяко по 300 евро и грамоти: не се присъждат
- поощрения за постижение на балетна двойка от група „Б“ - Младша възраст, всяко по 200 евро и грамоти: не се присъждат
- поощрения за партньорство - 100 евро и грамота се присъждат на:
София Лусия /Sophia Lucia/, САЩ
- поощрения за най-млади състезатели, юноша и девойка, участвали в III тур – по 200 евро и грамоти се присъждат на:
Джун Масуда /Jun Masuda/, Япония
Гохеун Лий /Goheun Lee/, Корея
- поощрения за състезатели, участвали в ІІІ тур, но не получили награда или отличие – по 100 евро се присъждат на:
Жил Делилио /Gilles Delellio/, Джеонджун Сонг /Jeongeun Song/, Константин Ткачи /Constantin Tcaci/, Юри Кудрявцев /Yury Kudryavtsev/, Мануел Гаридо /Manuel Garrido/, Даниеле Коста / Daniele Francesco Costa/, Дмитри Дячков / Dmitry Dyachkov/, Харуо Нияма /Haruo Niyama/.
НАГРАДИ ЗА ХОРЕОГРАФИЯ:
1. За оригинални постановки със съвременна хореография, изпълнени на конкурса, създадени през последните 5 години, т.е. след 15 юли 2011 г.:
- едно отличие I степен - 700 евро и грамота се присъжда на:
Хореография: Александър Могилев (Alexander Mogilev) 2016;
Композитор: В.Мартинов "Целувка" (Kiss)
- едно отличие II степен - 500 евро и грамота се присъжда на:
Хореограф: Едуард Клуг (Edward Clug) 2015.
Композитор: Григ (Grieg) - "Пер гинт" (Peer Gynt)
2. За оригинална постановка върху произведение от български композитор, изпълнена на конкурса, реализирана през последните 5 години, т.е. след 15 юли 2011 г. - 500 евро и грамота: не се присъжда
Картината „Вариация” на художника Димитър Киров – “Ди Киро”, дарение от Русалия Кирова, се присъжда на: Жил Делилио /Gilles Delellio/, Белгия
Предстоят двете най-красиви вечерив Летния театър, в които на сцената ще излязат лауреатите на Варна 2016 – тържественото закриване и гала концертът на 29.07. и супер гала концертът на 30.07.
Билети за 27-ия Международен балетен конкурс Варна 2016 се предлагат на касите на Летния театър, Двореца на културата и спорта, в системата на Евентим и в интернет: http://www.eventim.bg/bg/bileti/hhv-mezdunaroden-baleten-konkurs-barna-leten-teatr-432453/event.html?ct=%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0
Много снимки от конкурса ще откриете във ФБ страницата:
www.facebook.com/VARNA-International-Ballet-Competition-444071619046404/?
ref=bookmarks На снимките - финалистите на Варна 2016. Файл : Finalists Varna 2016.rar Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=fab69ce4f6 Фотограф Виктор Викторов. Организаторите на конкурса предоставят снимките на медиите за свободно ползване с молба да се посочи името на автора. Regards!
Nina Lokmadzhieva tel. +359 887 203 752www.niracom.com NIRA Communications PR |
Преглед на документ |
|
|
|